Sviatky jari budú v Bratislave džezové. Príde aktuálny držiteľ Grammy, spevák Gregory Porter!

Mimoriadny jazzový úlovok sa podaril organizátorom  exkluzívneho bratislavského koncertného cyklu CITY SOUNDS.  V ich sieti po troch rokoch lovenia uviazla naozaj veľká ryba. Na jar sa v rámci cyklu po prvýkrát na Slovensku predstaví jazzový spevák, herec a skladateľ Gregory Porter – aktuálny držiteľ ocenenia Grammy za najlepší jazzový vokálny album 2014!

Tento rodák z Kalifornie pritom začínal ako mimoriadne nádejný americký futbalista. Dostal plné atletické univerzitné štipendium, zranil sa však a od toho momentu sa jeho život obracia k hudbe a zároveň tu niekde vzniká jeho spätosť s podivnou čiapkou, ktorá ho významne charakterizuje. Gregory Porter sa doslova vrútil na medzinárodnú hudobnú scénu svojim debutovým albumom Water (2010), ktorý okamžite získal nomináciu na Grammy za najlepší jazzový vokálny album a v priebehu 15 mesiacov sa z neho stal medzinárodne etablovaná spevácka hviezda. Bol tiež členom pôvodného obsadenia  It Ain’t Nothin‘ But the Blues na Broadwayi. Jeho druhý album Be Good (2012) obsahuje množstvo vlastných kompozícii plných groovov pokojných balád, až po horúce rytmy, či  bluesovo zafarbené hymnusy.

Gregory Porter cestuje po svete s jeho skvele zohratou kapelou, s ktorou koncertuje už tri roky, od nahrávky svojho debutujúceho albumu: Chip Crawford/klavír, Aaron James/kontrabas, Emanuel Harrold/icie, and Yosuke Sato/altsaxofón.

Ako sme už spomenuli, Porter vždy vystupuje pred publikom v špeciálnej šiltovke, pripomínajúcej tankistickú helmu. Nie je známy dôvod tohto outfitu, nazýva ju však „jazz hat“. Ako vysvetlil pre časopis Jazzweekly: “Svojho času som ju nosil kvôli chirurgickému zákroku, na chvíľu sa stala súčasťou môjho výzoru a rozhodol som sa, že ešte nejakú chvíľu bude. Ľudia ma teraz vďaka nej spoznávajú. Je to, čo to je,…“

V roku 2013 mu vyšiel vo vydavateľstve Blue Note Records famózny album Liquid Spirit, za ktorý získal v roku 2014 cenu Grammy za najlepší jazzový vokálny album. Kritici zvyknú nazývať Portera „kráľom jazzu“ a porovnávajú ho s najväčšími z najväčších ako sú Joe Williams, Nat King Cole, Donny Hathaway, či Marvin Gaye…

Koncert Gregoryho Portera sa uskutoční dňa 22. apríla 2015 v Starej Tržnici v Bratislave. Milovníci jazzu sa však môžu tešiť ešte na tri hudobné lahôdky, ktoré cyklus naservíruje jesennej Bratislave: koncert Branforda Marsalisa (Slovenský rozhlas/17. november), Maria Biondiho (Ateliér babylon/ 25. november) a predvianočný koncert Cassandry Wilson (Nová scéna/ 11. decembra).

Viac info: www.facebook.com/csbratislava, www.citysounds.sk

Ukážky:

http://youtu.be/9HvpIgHBSdo

http://youtu.be/07rb7QQYk7E

http://youtu.be/cOjdYwC6ZJc

Naturally 7 - Viac info o koncerte

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.