Jazzová kráľovná je späť: Cassandra Wilson zaspieva už vo štvrtok 11. decembra na Novej scéne v Bratislave

Časopis Time ju vyhlásil za najlepšiu speváčku sveta. Keď spieva, zastavuje čas a berie dych. Za jej obrovským, nezabudnuteľným hlasovým prejavom je rovnakou mierou talent, ako aj disciplína a drina. Dvojnásobná držiteľka Grammy Cassandra Wilson príde po 15 rokoch opäť do Bratislavy.

Cassandru k hudbe priviedol otec – sám muzikant a veľký fanúšik Milesa Davisa, ktorý jej umožnil získať kvalitné klasické hudobné vzdelanie. Keď dvanásťročnú Cassandru znudenú klavírom zaujala hra na gitare, otec ju nasmeroval k samoštúdiu a tak sa hudobníčka už ako dieťa dostala k „intuitívnemu hraniu“. Gitara jej takisto ukázala, že dokáže skladať vlastné songy inšpirované americkou aj európskou ľudovou hudbou. Cassandra dodnes pravidelne strieda gitaru a klavír, čo jej pomáha znovuobjaviť vášeň pre tieto nástroje a neutopiť sa v hudobnej rutine. 

Na strednej škole už mala svoju kapelu, s ktorou drvili prebraté veci od Joni Mitchel či Boba Dylana. Pokus o kariéru v inej oblasti u Cassandry netrval dlho a čoskoro sa začala naplno venovať muzike.

Jej prístup bol vždy rovnako akademický, ako „srdcový“: tvrdohlavo študovala hudobné korene jazzu a blues, zároveň sa intenzívne venovala cibreniu svojich improvizačných schopností, ktoré sú dodnes spolu s hlbokým, zamatovým hlasom jej poznávacím znamením.  

Nahrala množstvo úspešných albumov ako sólistka aj ako súčasť zoskupení, vrátane hitových Blue Light ’Til Dawn a New Moon Daughter, pričom na nahrávkach vždy zaujme rôznorodosť vplyvov, štýlov a motívov, od popu a blues, cez jazzové štandardy, až po latino. 

Cassandra sa vyšvihla na výslnie spolu s kapelou M-Base, fusion projektom započatým v osemdesiatych rokoch, v ktorom sa vystriedali desiatky špičkových hudobníkov, vrátane Stevea Colemana, Branforda Marsalisa, Roberta Mitchella, Meshell N’degecello, Davea Hollanda a ďalších.  

Cassandrin fantastický hlas sa na jej albumoch objavuje čoraz viac v popredí – kým v mladosti dávala prednosť „splývaniu“ so zvukom kapely, neskôr nechala svoj hutný kontraalt vyniknúť výraznejšie, vo väčšej plnosti. 

Z ďalších jej spoluprác za zmienku jednoznačne stoja The Roots, Kurt Elling či Luther Vandross, Elvis Costello a Terence Blanchard. 

Bez ohľadu na to, či sa na pódiu alebo v štúdiu objaví ako hlavná hviezda alebo ako hudobný partner, Cassandra si podmaní aj tých najnáročnejších milovníkov muziky a hudobných kritikov. Aj vďaka tomu sa stala nielen držiteľkou dvoch ocenení Grammy, ale takisto trikrát po sebe získala titul Jazzovej vokalistky roka udeľovaný americkým časopisom Down Beat. 

V Bratislave ju uvidíme spolu s kapelou v zložení Lonnie Plaxico (kontrabas), Brandon Ross (gitara), Jon Cowherd (klavír), John Davis (bicie) a Gregoire Maret (harmonika).

Pred jej vystúpením však zaznie ešte hudba a spev našej významnej speváčky Hanky Gregušovej v duu s Gabom Jonášom na klávesoch.

Okrem niekoľkých jazzových štandardov si pripravila aj úpravy z jej aktuálneho druhého sólového CD – „Essence“, ktoré vyšlo vo Vydavateľstve Hevhetia v júli tohto roku. Tématicky sa na ňom vracia ku koreňom slovenskej ľudovej hudby z časti ponechaných v pôvodnej kráse, avšak citlivo interpretovaných špičkovými jazzovými muzikantami ako aj upravenými do modernej jazzovej podoby. Aranžmánov sa ujal popredný, virtuózny klavirista Ondrej Krajňák. Tento výnimočný projekt spája jedných z najlepších jazzových muzikantov na Slovensku a v Čechách, pričom každý vnáša do spoločnej interpretácie kus svojej osobitej kultúry a pripravuje tak pre poslucháčov nezabudnuteľné spojenie pravých emócii v interpretácii pôvodných slovenských ľudových skladieb z rôznych regiónov.

Skladby z albumu Essence, ale aj z prvého albumu Reflections of My Soul, hrajú rádiá v USA a veľmi sa jej vydarili aj vystúpenia v NY City, kde v Smalls Jazz Club zožala „standing ovations“ po interpretácii skladby Červené jabĺčko so zoskupením Erica Wyatta. Naposledy spolupracovala v Južnej Afrike s kapelou Rodney Kendricka, ktorý produkoval skladby aj Cassandre Wilson.

Koncert Cassandry Wilson bude v tomto roku posledným hudobným vystúpením v rámci  cyklu City Sounds. Posledné vstupenky si môžete kúpiť v sieti Ticketportal a koncert začína o 20.00h v divadle Nová scéna.

Cyklus špičkových koncertov City Sounds, finančne podporený v roku 2014 grantovou schémou Ministerstva kultúry SR, SOZA, ARS Bratislavensis a Bratislava Tourist Board, prinesie aj vystúpenie Gregory Portera, 22. apríla 2015 v priestoroch Starej tržnice v Bratislave.

Hudobné ukážky:

http://youtu.be/gSszQQzoNHo?list=UUQ70DNilxJ5st9YpnXltv2Q

http://youtu.be/sXPYgDKzNu8?list=PLy9SLhavVyIgb-clb0d6CQ_Ey9Vrt2FIA

http://youtu.be/is3509xVm-c?list=PLy9SLhavVyIgb-clb0d6CQ_Ey9Vrt2FIA

Video pozvánka:

http://youtu.be/SaB9Rl9GJ-c

FB event: https://www.facebook.com/events/814379465259673/

Vstupenky: http://www.ticketportal.sk/event.aspx?id=19889

Viac informácií: 

www.citysounds.sk

www.facebook.com/csbratislava

www.cassandrawilson.com

Naturally 7 - Viac info o koncerte