Ateliér Babylon, Bratislava |
22. 9. 2021 o 19:00
MYLES SANKO

Vstupenky už v predaji!

Kúpiť vstupenku →

Predstavenie

Filmové hity s Ch. Chaplinom, B. Keatonom, film Vormittagsspunk, Jánošík, prvý slovenský celovečerný film a súčasná hudba autorov S. Michalidesovej a K. Fekete-Kovácsa v podaní Symfonického orchestra Slovenského rozhlasu a dirigenta Adriana Kokoša – takúto lahôdku ponúkajú organizátori City Sounds festivalu už 12. januára 2024 v Slovenskom rozhlase v Bratislave počas programu pod názvom Koncert nemých filmov.

Facebook event

Program

V predvečer osláv 10 rokoch koncertov pod značkou City Sounds si fanúšikovia budú môcť na veľkom plátne pozrieť neprekonateľné kultové hity ako groteska Cops z roku 1922 v hlavnej úlohe s Busterom Keatonom, nemecký krátky experimentálny film Vormittagsspuk, ktorý v roku 1928 vytvoril nemecký výtvarník a priekopník abstraktnej animácie Hans Richter a patrí medzi prvé surrealistické filmy histórie, ale aj Chaplin sa vracia z flámu a úryvok zo slovenského filmu Jánošík režiséra Siakeľa v hlavnej úlohe s Theodorom Pištekom z roku 1921. Tento film je nielenže prvým slovenským celovečerným hraným filmom, ale patrí medzi prvé celovečerné snímky na svete. Film bude premietnutý vďaka spolupráci so Slovenským filmovým ústavom pri príležitosti ich 60. výročia.

Počas tohto výnimočného 1,5 hodinového koncertu budú fanúšikovia spolu so Symfonickým orchestrom Slovenského rozhlasu pod vedením dirigenta Adriana Kokoša zažívať povznesenie z pohybového humoru, hľadanie gagu v akustickej grotesknosti a zážitok ako z doby kabareriérov v sprievode súčasných kompozícií slovenskej skladateľky Sisi Michalidesovej a maďarského skladateľa Kornela Fekete – Kovácsa. Samotní autori sa predstavia aj v úlohe sólistov, spolu s klaviristom Petrom Preložníkom a bubeníkom Mariánom Ševčíkom.

Autorkou projektu a hlavnou skladateľkou je Sisa Michalidesová: „Mojou inšpiráciou boli nemé groteskné príbehy majstrov pohybu, ako napríklad Buster Keaton, ktoré nepotrebovali slovo. Pomohla som im vytvárať slobodnú hudobnú reč. Bola to pre mňa výzva a zároveň jedno veľké dobrodružstvo.“ Za partnera do projektu si S. Michalidesová vybrala Kornela Fekete-Kovácsa: „Je to pre mňa vynikajúci trubkár, jedinečný skladateľ a aranžér, ktorý ma uchvátil svojou muzikalitou. Naša spolupráca trvá už niekoľko rokov. Okrem tohto projektu mi Kornel nahral aj trúbku na viaceré moje albumy, ktoré získali viaceré ocenenia. V tomto projekte si fanúšikovia budú môcť vypočuť jeho hudbu k Charliemu Chaplinovi.“

Vstupenky na City Sounds Festival sú v predaji v sieti Ticketportal a na webe www.citysounds.sk, vstupenky na Koncert nemých filmov - sú na www.ticketportal.sk, informácie sú k dispozícii aj na FB stránke www.facebook.com/csfestival a vo FB podujatí https://fb.me/e/4MMOv1ufy.

Festival City Sounds prináša slovenskému publiku už od roku 2013 koncerty najvyššej svetovej úrovne v oblasti jazzu a z neho vychádzajúcich hudobných žánrov ako soul, blues, funk, worldmusic, ale aj vystúpenia vážnej a súčasnej hudby, či vzájomnú fúziu týchto žánrov. Koncert sa uskutoční vďaka podpore Maďarského kultúrneho inštitútu. Tohtoročný festival City Sounds sa koná pod záštitou Matúša Valla - primátora hlavného mesta Bratislavy. Festival z verejných zdrojov finančne podporil Fond na podporu umenia, Bratislavský samosprávny kraj, Slovenský ochranný zväz autorský a fond Kultminor.

Dôležité informácie

CITY SOUNDS FESTIVAL - Koncert nemých filmov
12. januára 2024

Slovenský rozhlas Bratislava

 

Kúpiť vstupenku →

CITY SOUNDS FESTIVAL Ostatné koncerty