Electrojazzový guru Simonsson sa nevzdal. Do Bratislavy prinesie Koop aj novú tvorbu

Za desať rokov prepísala formácia Koop pravidlá švédskej hudby iba s tromi albumami. Napriek tomu v časoch najväčšej slávy ohlásili koniec kariéry. Jedna polovica tohto zoskupenia – Oscar Simonsson sa však nevedel úplne vzdať svojej lásky k hudbe. Našťastie pre fanúšikov, ale aj pre milovníkov žánrových „krížení“, prináša svoj vlastný projekt do Bratislavy. Vďaka cyklu koncertov City Sounds of Bratislava vystúpi Koop Oscar Orchestra 6. októbra v Ateliéri Babylon.

Do pozornosti širšej verejnosti sa Oscar Simonsson mohol dostať vďaka dvojici Koop. Elektrojazzový projekt viedol spoločne so svojim krajanom Magnusom Zingmarkom. Hoci sa tvorbe, ktorú okrem jazzu inšpiroval aj hip-hop alebo tanečná hudba, začali verejne venovať ešte v roku 1997, prvé docenenie prišlo až o šesť rokov neskôr. Koop vtedy získali švédsku Grammy za album Waltz for Koop (2001). Z neho pochádza aj singel Summer Sun – jediný dobyvateľ rebríčka hitparády elektronickej hudby prestížneho magazínu Billboard.

https://youtu.be/V9A1JLlwUaM

S uznaním hudobných kritikov a vyšplhaním sa na vrchol rebríčka v Spojených štátoch amerických pribúdalo stále viac fanúšikov. Práve milióny, ktorým sa Koop dostali do uší sa postarali o to, aby tandem Zingmark – Simonss neboli len sezónnou záležitosťou, ako to v pomeroch severskej hudby býva zvykom. Vďaka tomu uzrela svetlo sveta aj nahrávka Koop Islands (2006). Špeciálnej obľube sa tešil kúsok Koop Islands Blues. Objavil sa totiž ako titulná skladba počítačových hier; bolo ho tiež možné počuť v seriáli Perníkový tatko (Breaking Bad) a aj v tanečnej súťaži So You Think You Can Dance. V reklamách sa zas mihol úryvok piesne Strange Love.

https://youtu.be/0W3MpOU3OUU

Po ohlásenom konci kariéry však zostal Oscar Simonsson takpovediac v medzipriestore. Nápady na skladby prichádzali, ale nemal ich ako spracovať. Napokon, po stretávaní sa s litovskou speváčkou Jazzu, prišiel na to, že mu hudba chýba. V jednu neskorú noc jej ponúkol svoje novozložené piesne, čím spoločne položili základy pre Koop Oscar Orchestra (KOO). V súčasnosti má sedem členov a prvý koncert absolvovali na jeseň minulého roka: Oscar Simonsson /klavír, sampler, akordeon, Jazzu /spev/, Niklas Barnö /trúbka/, Ulrik Ording /bicie/, Love Meyerson /akordeón, perkusie a vibrafón/, Niklas Fernqvist /kontrabas/ a Abel Haile /baryton saxofón a perkusie/.

https://youtu.be/mEuMtOkBxN4

Za cieľ si dávajú „oslavu toho, aká je hudba veľká“. Nič iné totiž podľa KOO nedokáže spojiť ľudí. Aj to je dôvodom, prečo Simonss najprv predvedie svoje novinky počas živého koncertu, neverí v silu štúdiového produktu. „Jadrom hudby je dávať dokopy zvuky. Všetci tí osamelí ľudia s laptopmi na pódiách tváriaci sa, že robia hudbu, musia byť v konečnom dôsledku veľmi smutní,“ nazdáva sa jeden z otcov prelomovej jazz-fusion hudby zo Švédska.

Prvých 50ks limitovaných vstupeniek je v ponuke za uvádzaciu cenu 15€.

Projekt City Sounds bol podporený z verejných zdrojov Fondu na podporu umenia, grantovými schémami Ars Bratislavensis, Bratislavského samosprávneho kraja a SOZA.

Viac info: www.facebook.com/csbratislava

FB event: https://www.facebook.com/events/1615844605410757/

Vstupenky: https://www.ticketportal.sk/event.aspx?id=22507

Naturally 7 - Viac info o koncerte

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.