Slovenský objav producenta Quincyho Jonesa vystúpi v októbri v Bratislave

„Andreas Varady je jedným z najtalentovanejších ľudí tejto planéty, ktorý hudbu vracia na miesto, kam patrí“ – povedal o tomto mladom talente ikona a legenda súčasnej hudby Quincy Jones.

Za posledných päť rokov iba 17-ročná gitarová senzácia – Andreas Várady prerazil medzi špičku gitarovej arény hudobníkov, kedy sa prezentoval na rôznych prestížnych pódiách a 11. októbra vystúpi aj v bratislavskom Atelieri Babylon.

Andreas začal s kariérou jazzového gitaristu už v útlom veku. Narodený v rómskej rodine maďarskej národnosti vyrastal v malom meste na juhu Slovenska a s hrou začal už ako štvorročný pod dozorom svojho otca Bandiho. Naučil sa hrať skladby „podľa ucha“. Jeho prvou skladbou bol jazzový štandard Blue Bossa a od tohto momentu začal objavovať svet jazzovej hudby. Od svojich začiatkov hudobne vzhliadal a mal za svoj vzor gitarového mága Georgea Bensona, pričom už od útleho veku ho často k tomuto velikánovi prirovnávajú.

 Andreas naplno rozvinul svoj talent po presťahovaní sa spolu so svojou rodinou do Írska. Vo svojich deviatich rokov začal hrávať na ulici v írskom Limericku a Corku. Ľudia si ho zamilovali pre jeho mladý vek, obrovský talent a osobnosť. Svojim mladíckym espritom a otvorenosťou oslovil írskeho  bubeníka a producenta Davida Lyttlea, ktorý mu neskôr produkoval Andreasov prvý album „Questions“.

V rovnakom čase začal Andreas koncertovať na turné po rôznych jazzových festivaloch Európy. V roku 2011, v čase svojich 13 rokov sa stal najmladším vystupujúcim umelcom – headlinerom v slávnom londýnskom Ronnie Scott’s Jazz Club. Objavil sa aj na titulnej stránke časopisu Guitar Player magazine. V lete 2012 mal možnosť zahrať na slávnom International Montreux Jazz Festival, kde vystúpil v roli predskokana zakladateľa festivalu Claude Nobsa a slávneho producenta a hudobnej legendy Quincy Jonesa! O pár mesiacov vzal Quincy Andreasa pod svoje producentské krídla.

Najnovšie vzbudil záujem Georgea Bensona, ktorý sa rozhodol s Andreasom spolupracovať a angažoval ho ako svojho „predskokana“ na svojom turné po Európe a Severnej Amerike.

Zavíta aj na Slovensko v rámci prestížneho koncertného cyklu CITY SOUNDS, v rámci ktorého organizátori plánujú aj ďalšie koncerty svetových hviezd ako Branford Marsalis (17.11.) či Cassandra Wilson (11.12.).

Ukážky:
https://www.youtube.com/watch?v=eSSbNt1yX6w

https://www.youtube.com/watch?v=Nut8wO-IFLk

Naturally 7 - Viac info o koncerte