#

#

24. novembra 2015 - 19:00 / Majestic Music Club, Bratislava

Milovníkov černošských žánrov, hlavne jazzu, bluesu, soulu a hip-hopu, čaká v novembri skutočná lahôdka. V rámci cyklu koncertov City Sounds of Bratislava sa do hlavného mesta Slovenska vráti José James. Tentokrát hip-hopový jazzman poteší svojich fanúšikov vlastnými verziami skladieb od legendárnej speváčky Billie Holiday. Tej svojim aktuálnym albumom vzdal poctu k 100. výročiu narodenia.

Naposledy si Slovensko mohlo užiť prítomnosť charizmatického Josého Jamesa pred dvomi rokmi

na mimoriadne úspešnom koncerte. kde prezentoval

album No Beginning No End, ktorý znamenal prielom v jeho kariére. Na základoch pozitívnej kritiky hudobných fajnšmekrov a poslucháčov budoval ďalej nahrávkou While You Were Sleeping (2014) a čerstvou poctou hudobnej legende Billie Holiday s názvom Yesterday I Had The Blues: The Music of Billie Holiday. Práve túto kolekciu s príťažlivými menami jazzu a bluesu - klaviristom Jasonom Moranom, basgitaristom Johnom Patituccim a bubeníkom Ericom Harlandom pod producentskou taktovkou Dona Wasa - prinesie 24. novembra do bratislavského Majestic Music Clubu (MMC).

"Nikdy to pre mna nebolo o tom, či to bude jazz alebo hip-hop. Všetko to bolo o kreatívnych ľuďoch, ktorí mali rozdielne zvuky," opisuje svoje štúdium na prestížnej New School for Jazz and Contemporary Music in NewYork City. Do uší ľudí sa dostal náhodou. Jeho prvotín sa chopil dídžej z verejnoprávneho BBC Radio 1 a zaradil ho do svojho playlistu, pričom ho neskôr aj získal pre svoje vydavateľstvo Brownswood Recordings. Pod jeho hlavičkou vydal albumy The Dreamer (2008) a Blackmagic (2010). Podmanivou fúziou jazzu a hip-hopu oslovil magazíny Okayplayer a Wax Poetics, ktoré sa predtým orientovali výhradne na hip-hop a soul.

Hojný počet vystúpení a experimentov dostali Josého Jamesa k značke Blue Note. Prestížny hudobný dom sa o neho stará od singla Trouble, s ktorým putoval od jednej známej americkej talk show k druhej. Ako tento výnimočný hudobník vníma hudbu? “Keď som vyrastal, vyzeralo to tak, že každý mesiac vychádzal nejaký prelomový album. Bolo to naozaj vzrušujúce obdobie pre fanúšikov hudby. Pamätám sa nedočkavosti na album od 10 000 Maniacs alebo Ice Cube. Tam sa nahromadila moja kreativita," povedal 37-ročný inovátor.

Ak ste si nechali pred dvomi rokmi ujsť vystúpenie jedinečného multiinštrumentalistu a rúcača hraníc medzi žánrami, nevynechajte druhú šancu. Už 24. novembra o 19. hodine vám v bratislavskom MMC predvedie všetko to, v čom ho inšpirovala legenda černošských žánrov Billie Holiday.